Stanislav Vašina: Čtenářský deníček

Serge Kahili King: Huna

155667_big.jpg
Prastaré havajské tajemství

Pragma, 2010, překlad Petra Kudrnáčová
Sedm principů huny:

Svět je takový, za jaký ho považujete
Neexistují žádná omezení
Energie proudí tam, kam proudí pozornost
Okamžik síly je v současnosti
Milovat znamená být šťastný
Všechna síla vychází z nitra
Měřítkem pravdy je účinnost


Staří Havajci neznali minulý a budoucí čas a všechno, včetně vzpomínek a očekávání, vztahovali k přítomnosti. Například věta: „Minulý týden jsem jel na Maui,“ by byla přeložena takto: „Moje cesta na Maui je teď za mnou.“ A věta: „Příští týden pojedu na Kauai,“ by zněla: „Má cesta na Kauai příští týden se ještě neděje.“ Takový přístup nenechává prostor pro obavy a pocity viny a je příkladem schopnosti Havajců žít přítomným okamžikem.

Když se mysl plně soustředí na přítomný okamžik a oprostí se od všech myšlenek na minulost a budoucnost, dostanete se do stavy klidu a důvěry. Pokud se do takového stavu dostane tělo, dovolí mu nepřítomnost emočního napětí se uvolnit a spustit proces obnovy organizmu.     

--------------

Havajské léčení bylo vždy orientováno na relaxaci a posílení těla, mysli a ducha a nikdy na boj nebo zničení nemoci.

----------------

Tajemství techniky Haipule spočívá ve čtyřech kořenech slova: ha - i - pu - le. Pro účely této techniky v překladu znamenají „dodávat energii“, „verbalizovat“, „představovat si“ a „uskutečnit“.

Zatímco se soustředíte na zdroj energie, pět až deset vteřin se zhluboka nadechujte a představujte si, že ze zdroje vdechujete energii. Pak pět až deset vteřin vydechujte a představujte si, že energie se přesouvá do určitého místa ve vašem těle, kde bude k dispozici na zbylou část cvičení. Může to být mozek, srdce, břicho, páteř nebo jakékoliv jiné místo.

Vyslovujte slova uznání nebo obdivu vztahující se k osobnosti, již chcete vytvořit. Vyslovujte slova potvrzující skutečnost, že máte, budete mít, zasloužíte si nebo si přejete osobnost, kterou chcete vytvořit. Vyslovujte slova vysvětlující, co si přejete, aby se stalo. Nestarejte se o to, komu jsou příkazy určeny. Ve skutečnosti jste to vy. 

Pomocí všech smyslů si představte to, čím chcete být, velmi podrobně, jako byste předkládali plán činností. Pomocí všech smyslů vytvořte co nejpodrobnější symbolickou představu osobnosti, kterou si přejete být. Dopřejte si svobody. V tomto kroku jsou mnohem důležitější smyslové podrobnosti než realizmus. 

Udělejte něco fyzického, co se přímo nebo symbolicky týká osobnosti, jíž si přejete být. Když si například přejete vytvořit osobnost více společensky orientovanou, můžete si na sebe vzít oblečení, které se k nové podobě hodí.

Vaše mysl je potencionálně nejpružnější část, mnohem pružnější než tělo, emoce nebo nálada. Důvod je v tom, že prvořadá vlastnost vaší mysli je představivost. Vývoj vašeho mentálního já znamená vývoj moci soustředit svou představivost tak, abyste mohli prohlubovat vnímání, zvyšovat schopnost učit se víc a rychleji, oceňovat různé úhly pohledu, lépe si všímat reakcí ostatních, účinněji je zpracovat, zahrnovat do svého repertoáru více modelů chování, a tím se lépe vypořádat s neočekávanými situacemi.

-----------------------   

Antropologové se často snaží překládat slovo „mana“ buď jako „věhlas“, nebo jako druh magické energie, které primitivní lidé věří. Mana není věhlas, je to vliv, jenž z věhlasu pochází. A není to druh magické energie, je to moc používat nebo ovlivňovat každý druh energie.

---------------

Uvolňování napětí

Najděte kolem sebe něco, co se pohybuje - například tekoucí voda, třepetající se listy atd.
Použijte představivost a stejný pohyb prociťujte na libovolném místě uvnitř svého těla. Když např. cítíte tlak v ramenou a díváte se na tekoucí vodu, měli byste si představit tekoucí vodu ve svých ramenou.
Dýchejte vědomě a pomalu s pozorností zaměřenou zároveň na vnější pohyb i pohyb uvnitř.
Pokračujte jednu minutu na každém místě těla, které jste si vybrali. Při cvičení na vnímání energie vedoucí k vnímání celkového napětí můžete začít u hlavy a pak postupovat po těle dolů, na každém místě zůstat alespoň minutu.

---------------------

Když budete soustředěni na přítomnost, budou i jednoduchá cvičení prospěšnější než cvičení obtížná, při nichž se budete soustředit na něco jiného. Zde je jednoduché cvičení „šamanův odraz“, které můžete provádět téměř kdykoliv.
Postavte se tak, abyste měli chodidla od sebe vzdálena přibližně v šířce ramen.
Mírně se na chodidlech pohupujte nahoru a dolů asi třicet vteřin.
Zastavte se a věnujte pozornost tomu, co cítíte. Lidé většinou cítí brnění nebo proudění energie v těle a nebo začnou dýchat snadněji a víc zhluboka. Cvičení také pomáhá vyčistit mysl, pokud pracujete mentálně a potřebujete odpočinek. 

-----------------
28.09.2015 23:26:11
stanislav vasina
TOPlist
stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one