Stanislav Vašina: Čtenářský deníček

Scott Cunningham: Magie tichomořských šamanů

Scott Cunningham: Magie tichomořských šamanů - obrázek

Scott Cunningham: Magie tichomořských šamanů - obrázek

Grada, 2009, překlad Karel Goldmann
Ve starověké Havaji platilo, že žraloci jsou jednou z podob 'aumakua - rodinných duchů, zbožštělých předků uctívaných lidmi. To není symbolickým prohlášením. Mnoho Havajců věří, že jsou příbuzní se žraloky. Ka'ahupahau byla naprosto jistě první z 'aumakua, který byl kdy uctíván dokonce i těmi, kdo nebyli jeho potomky. Některé legendy tvrdí, že byla zabita ve slavné válce žraloků. Jiné, že sežrala náčelnici, která toužila vstoupit do vod patřících Ka'ahupahau s náhrdelníkem ilima lei na krku. Stále ta, která se zove "trestajícím ocasem", plave ve vodách Pearl Harboru.

Bohyně Kapo založila hula halau (taneční školu) na každém z ostrovů. Byla vzývána, aby odeslala negativní sílu zpět k tomu, kdo ji poslal. Mezi jejími kinolau (mnoha podobami) byla rostlina hala pele, která se obětovala na oltářích hula, a strom obe. Tvrdí se, že byla nejvíce uctívána čaroději na Maui.

Pu'uhonua byla doslova útočiště. Byly to oblasti míru, bezpečí a života. Právě do těchto svatyň utíkal ten, kdo překročil kapu (tabu), nebo poražený voják a všichni ti, kteří měli duchovní krizi. Země těchto heiau byla tak svatá, že ti, kteří byli za své zločiny odsouzeni k smrti, nebo vojáci z poražené armády byli ušetřeni, pokud dokázali utéct do pu'uhonua dřív, než byli lapeni. Kněží v pu'uhonua museli příchozí provést očistným rituálem. Jakmile byli jednou očištěni, mohli se vrátit do běžného života. Nikdo, dokonce ani nejvyšší náčelník, na ně nesměl vztáhnout ruku, neboť jejich dřívější zločiny byly odpuštěny.

Rituál hula byl předváděn vycvičenými tanečníky pod dohledem bohyň Laka a Kapo. Hula se poprvé otřáslo při zrušení kapu (tabu) a zničení chrámů v roce 1819. Ka'ahumanu, vdova po králi Kamehamehovi I., se nechala pokřtít v roce 1825, v roce 1830 vydala edikt, kterým zakázala veřejné provozování hula. V roce 1874 dosedl na trůn král David Kalakaua. Vzepřel se křesťanství a prohlásil, že hula je nejen správné provozovat, ale že je to živoucí symbol havajské kultury. Hula se tak popět začalo předvádět veřejně.

Lidský duch byl ve staré Havaji označován 'uhane. Stejným termínem se označovala životní síla, která způsobovala pohyb těla, a také lidská duše. 'Uhane nebyl trvale spojeno s tělem. Mohlo ho opuštět během spánku skrze "otvor duchů" poblíž vnitřních koutků oka a před probuzením se opět vrátit. V této duchovní podobě mohli lidé, bohové a bohyně odcestovat na velmi vzdálená místa ve velmi krátkém čase. Bylo naprosto normální, že 'uhane cestoval během noci. Během putování mohl 'uhane hovořit s 'aumakuaou spícího a získat od něj radu. Sny tak odhalovaly budoucnost a nebo varování od 'aumakuai.

Umění seslat nemoc, šílenství nebo smrt praktikovali kahunové 'ana 'ana. Jejich činnost byla řízena přísným morálním kodexem. Prakticky totiž byli duchovními válečníky, kteří nezabíjeli nepřátele svého náčelníka kopím, sekerou či kladivem, ale kouzly. Rituál seslání smrti na jiného člověka zahrnoval využití maunu (návnady). Tou bylo obvykle něco, co bylo úzce spojeno s obětí. Tyto věci v sobě nesly část many oběti, a tudíž mohly být použity pro ovlivnění svého bývalého majitele. To je důvod, proč lidé tak pečlivě střežili své osobní věci a snažili se, aby se nedostaly do rukou čarodějníka.

Většina současných projevů tradiční havajské spirituality jsou modlitby, každé ráno a večer k 'aumakuaům, akuaům, kvůli odpuštění k 'aumakuaům, pi sběru bylin a květin k akuaům, kvůli ochraně ke Kuovi, kvůli úrodě k Lonovi, pro uzdravení ke Kanemu, kvůli zdokonalení se v hula k Lace, pro bezbolestný porod k Haumea, pro plné sítě ke Ku'ulovi a pro úspěšnou plavbu ke Kanaloaovi. Mnoho osob i dnes zažívá vize Pele a jiných božstev, prorocké sny od 'aumakuaů, slyší hlasy a nebo vidí své zesnulé předky, odhaduje význam znamení.

---------------------

http://www.grada.cz/magie-tichomorskych-samanu_6015/kniha/katalog/

Scott Cunningham se narodil v Royal Oak v Michiganu ve Spojených státech 27. června 1956. S čarodějnictvím Wicca přišel do styku poprvé na střední škole. Od té doby s ním už nikdy nepřestal. Magii se věnoval celkem 20 let. Praktikoval, zkoumal a pak také psal o všem, co se během svého magického vývoje naučil. Je podepsán pod více než třiceti knihami. Zemřel 28. března 1993.

Uznávaný učitel magie Scott Cunningham vám přináší své fascinující svědectví o spiritualitě a magických technikách obyvatel Havajských ostrovů před příchodem křesťanství. Objevte svět starobylých metod věštění, čtení znamení a čarodějnictví. Seznamte se zblízka s havajskými božstvy. Naučte se vše o společenských zvycích, tabu a pověrách a poznejte strhující polynéský koncept věčného ducha. V knize najdete zasvěcené pojednání o základních charakteristikách havajského kultu - ctění božstev, modly, obětiny, modlitby a rituály. Poznáte nejdůležitější božstva mužská (Kane, Lono a další), i ženská (Haumea, Hina, Laka apod.). Kromě líčení duchovních sil a tabu poznáte i jak tichomořští šamané pojímali a používali magické kameny, vodu, rostliny či magické tance. Scott Cunningham studoval zvyky a víru předkřesťanských Havajanů dvacet let a plody tohoto studia, mnoha pobytů na Havaji, návštěv posvátných míst a rozhovorů s domorodými obyvateli předkládá čtenáři v této systematicky strukturované knize.

----------------------

ukázky z knihy:

http://www.grada.cz/magie-tichomorskych-samanu_6015/kniha/katalog/listovani-google/


-----------------

http://www.polynesie-cz.com/havajske_tance.html

29.08.2012 06:35:54
stanislav vasina
TOPlist
stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one