Stanislav Vašina: Čtenářský deníček

Arnold Mindell: Techniky snění v bdělém stavu

020339.jpg
Šamanismus v praxi

Fontána, 2007, překlad Daiana Krhutová
Čuang-c’: Zrodili jste se v lidské podobě a radujete se v ní.
Přesto existuje tisíce jiných forem, nekonečně proměnlivých, které jsou stejně dobré jako lidská, a radost v nich je nevýslovná.
Moudrý prodlévá mezi věcmi, jež nikdy nepominou, a proto žije věčně.
Vědomě přijímá předčasnou smrt, stáří, počátek i konec, a tak je každému vzorem.

----------------

V Abhidhammě se říká, že věci samy o sobě mají různě velkou sílu či schopnost dosáhnout k vašemu vědomí. Všechny jevy se člení podle síly. Tato síla určí, zda se dotknou běžného vědomí či ne. Jinými slovy „vy“ nejste plně zodpovědní za to, zda se něco dotkne vašeho běžného vědomí či nikoliv, protože předměty nebo události mají samy určitý podíl na tom, zda si je uvědomíte.

-------------

Přijměte stav „nic nevím“, stav zamlžení. Zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech. Pozorujte povahu pole kolem vás, snažte se vycítit, jaká je atmosféra psychická nebo fyzická, v níž žijete. Je to pole tajemné, napjaté, nebo je radostné?
Užijte bdělou pozornost. Pokud meditujete, zvolna pootevřete oči a s polo-přivřenými víčky se rozhlédněte. Nechte pole kolem vás, ať se samo vyjádří pomocí něčeho, co zaujme vaši pozornost. Prozkoumejte jádro svého pocitu, semínko, z níž objekt přišel. Vykročte z běžného času. Z pohledu nového světa se podívejte na sebe do svého obyčejného času. Jak vypadáte v každodenním životě? Existuje něco ve vašem změněném čase, co byste chtěli přenést zpět do svého každodenního života? Zamyslete se nad některými z vašich problémů, konfliktů nebo nad napětím ve vašem každodenním životě. Jakou má souvislost, má-li nějakou, s přehlížením vašeho věčného Já? 
05.01.2015 15:12:42
stanislav vasina
TOPlist
stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one